archiv 2016
17.12.16 dostihové kalendáře pro rok 2017:
FCI: http://www.cmku.cz/data/dokumenty/1422-kalendar-dostihu-a-coursingu-fci-2017.pdf
ČDF: http://www.dogracing.cz/index.php?p=36
Dnes jsme se s holkama zúčastnily (babská jízda) druhého ročníku Prosincových Ketkovic Cíl této akce je jednoznačný - vyšplhat na zříceninu hradu Levnov a taky z ní bezpečně slanit dolů.
Obé se po počátečním bloudění v mlze v poli (Wolksvagen Caddy se jeví jako terénní auto netušených možností) úspěšně podařilo, psiska i doprovod si to užili a už se těšíme na další ročník!
26.10.16 Vzhledem k tomu, že holkám vyšlo hárání doprostřed dostihové sezony, nemohly se už účastnit dalších dostihů a museli jsme letos zazimovat. Snad to bude příští rok lepší! Teď máme celou zimu na to vymyslet plán aktivit. Psice ale nezahálí a pokračují v poznávacích výletech po Čechách i Moravě , poslední výlet byl například v lomu v Rudicích a přilehlém okolí. V lomu se super běhá !
...... nová kamarádka ........
23.7.16 Léto v plném proudu, dovolená psí i lidská před námi, tak jsme se vydali potrénovat kondici a zjistit jak na tom všichni fyzicky jsme ( no někteří teda nic moc ). Prošli jsme se tentokrát v Trenckově Rokli, na Vysočině,kousek od Tišnova. Terén je tam náročný, skály, lana, vodopád a brody. No, nejlepší kondičku asi mají psí holky .... aspoň se jim bude v Jeseníkách hodit. A třeba tam bude i trochu foukat a nebude tam 27°C ve stínu
R.I.P. Bugatko (12.8.2003 - 29.6.2016)
15.6.16 Tinka slaví sedmé narozeniny, přejeme hodně štěstí a zdraví do dalších let a to samé i jejím bratrům a sestrám!
11.6.16 Tak jsme se vydali na FCI dostih do Mladé Boleslavi, do které moc nejezdíme. Ela si vyzkoušela, jaké to je běhat ve sprinterech hned s pěti rychlými soupeři - whippety psy (včetně jejího bratra) a Tina si odcválala jedno treninkové kolečko.
Potkali jsme se se spoustou kamarádů a velkou psí rodinou z chovné stanice Inventum a Fancy That.
Ela skončila dle očekávání šestá, na kluky neměla a hlavně běžela pro ni nezvyklou dlouhou trať, tak toho měla docela "plné kecky" . Všechny výsledky jsou na www stránkách dostihové dráhy a všem zúčastněným gratulujeme!
5.6.16 V rámci utužování kondice jsme se vypravili s kamarádkou Janou a její aristokratkou - dobrmankou Rozárkou na výpravu do Údolí Oslavy. Páneček s Bugatkou nás nasměrovali a kousek s námi i ušli. No a potom nastal pochod na "Karlštejn", protože jsme několikrát všechny baby ztratily směr, prošly bahenní koupelí a vodou, zjistily, že není nad papírové mapy neboť mobilní telefony i s aplikacemi jsou na dvě věci, když není signál (a baterka ), nakonec se našly a zhroutily se v hospodě v Mohelně. Pavel s Bugatkou se mohli jen chechtat
.
21.5.16 Pro holky letošní první dostih v Isaszegu. Tinka opět soloracing, Elion běžela CRF Trophy A2 dostih proti třem psům a jedné fence. Tina opět zahajovala a velice spokojeně si ulovila jako první ještě neuváleného zajíčka .
Elion nasadila opět svoji nejsilnější zbraň - rychlý start, po kterém se ujala vedení, náskok jí vydržel do zatáčky, kde ji rychlostí blesku předběhl Semtex Supersonic.
A bilance? Dvě druhá místa!
Všem zúčastněným gratulujeme! Výsledky brzy na www.dogracing.cz
8.5.16 Sváteční neděli jsme holkám zpříjemnili a vzali jsme je potrénovat na dráhu v Marcheggu.
20.4.16 Dnes slaví Elion třetí narozeniny, všechno nejlepší přejeme i ostatním sourozencům E Inventum
9.4.16 Bylo nebylo.... bylo - hnusně a deštivo a mokro a zima, nebylo - aspoň trochu teplo a sucho . Ale byl Kolín, první letošní dostih a měření kohoutkové výšky a taky bylo spousta známých a kamarádů, které jsme minulý rok neviděli.
Co napsat k měření? Dlouhá fronta, záhadně padající a klátící se psi pod mírkou a kupodivu "nesražení" a znovu přeměření sprinteři. Ela si své odstála s vyčítavým kukučem upřeným na dráhu, taky se nesrazila a zůstala v kategorii sprinterů, nikoliv supersprinterů, či jak tuto národní kratochvíli/kategorii? nazvat. Uf, konečně máme pokoj. Za odměnu si střihla jedno kolo soloracingu (víc se neběželo) a skončila na čtvrtém místě z devíti zúčastněných fen. Na gaučovou formu super výkon.
Chudák hárající Tinka byla jen jako vzteklý doprovod, kterému sekundovala taktéž naštvaná Bugatka.
Počasí nepočasí, nakonec se z dneška vyklubal příjmně proklábosený den, ochucený grogem.
Všem závodníkům gratulujeme k výkonům ve ztížených podmínkách a výsledky budou na stránkách kolínské dráhy.
27.3.16 Letos jsou jarní svátky brzy, tak jsme se vydali za slunečného dne doprovodit dobrmanku Rozárku na její "kousací" premiéru a potom i s ní na krátký výlet spojený s návštěvou rozhledny Babylon
20.3.16 První jarní den vyzývá k úvahám co s nadcházející dostihovou sezónou. Nejdřív něco k FCI systému běhů. Nějak v nás pořád přetrvává znechucení nad zkostnatělostí této organizace, která zavírá oči nad vývojem plemene a trvá na dlouhou dobu platných a leta nezměněných pravidlech.
Co se nám nelíbí? Asi toto :
1. neschopnost uznat, že dostihový pes běhající před X lety je zcela jiný, než ten, co běhá nyní - ať už se to týká výšky, ale i rychlosti. Z tohoto potom vyplývající žabomyší války (obzvlášť v České republice) a nekonečné přeměřování kohoutkové výšky (ano, i my s naší 49 cm vysokou sprinterkou musíme opět jet měřit, protože jinak nebude mít platnou svoji sprinterskou licenci).
Jak je potom možné, že na výstavách, zastřešovaných stejnou organizací, vyhrávají jedinci výškově patřící do "sprinterské, druhořadé" kategorie a odnáší si tituly nejvyšší? Dvojí metr? Jiné plemeno? Nevím, dle standardu nesplňují výškový limit...
2. nerespektování fyziologie zvířat a štvaní psů do tří (i čtyř) běhů za den. Docela by mě zajímalo, co by řekl běžec Usain Bolt, kdyby po něm chtěl trenér, aby běžel stovku třikrát za den, protože jsou taková pravidla (a nemusí člověk chodit do lidské říše, stačí se podívat na dostihové koně).
3. nerespektování individuálního stylu běhu každého psa a otrocké losování boxů, kdy se zvířata běhající určitým stylem (vnější, vnitřní, středový běžec) dostávají do jim nevyhovujících boxů a zvyšují tak riziko zranění jak už vlastního, tak některého ze soupeřů.
4. totální absence výkonostních kategorií, kdy by si mohli v jeden dostihový den zaběhat zvířata pomalejší i rychlejší s rovnocenými soupeři a měli šanci na umístění. Možná bychom se tak dočkali i účasti čistě výstavních psů, a ti by mohli prokázat, že jsou přece jen chrti a ne sochy ve výstavním kruhu.
Zdá se, že se letos na FCI dostihu opět objevíme pouze v rámci soloracingu, maximálně na nějaké akci, kde bude mít Ela mezi běhy dostatek času k odpočinku a zase najezdíme spoustu kilometrů do maďarského Isaszegu, kde se běhá podle pravidel CGRC
19.3.16 Dnes jsme podnikli další z výletů, který byl spojen s lehkým "potrénováním" pro Tinu a Elion a lehčí zdravotní vycházkou pro Bugatku. Musíme se totiž kvůli jejímu srdci během cesty dělit, protože delší trasy už naše seniorka - její srdce - nezvládá. Byli jsme se podívat v přírodním parku Bílý potok
6.3.16
dostihové kalendáře 2016 FCI v Evropě https://calendar.google.com/calendar/embed?src=c0peihmobsrtru2i0s51h09c2k%40group.calendar.google.com&ctz=Europe%2FPrague
dostihový kalendář 2016 CGRC http://www.dogracing.cz/index.php?p=36
14.2.16
Dnes tak trochu zamyšlení nad zdravím plemene whippet. Whippet je obecně považován za zdravé plemeno, nezatížené množstvím dědičných chorob. Je tomu v současnosti pořád tak? Bohužel už i u tohoto plemene existují linie zatížené epilepsií, autoimunitními poruchami, srdečním onemocněním atd.
Jedním z dědičných onemocnění, které se u whippetů vyskytuje, je mutace v genu pro myostatin. V současné době, kdy se v Evropě objevují v chovech a na drahách jedinci s neprůkaznými rodokmeny (záměrné křížení whippet x grey z důvodu dosažení stále rychlejších psů), jsou bohužel pro některé "chovatele" velikým lákadlem i psí přenašeči bully genu. Heterozygotní zvířata totiž mají nespornou výhodu v rychlostních soutěžích.
Oproti křížení whippet x grey (se kterým jednoznačně nesouhlasím!!) je ale vědomé používání přenašečů, případně čistých "bully whippetů" pro zvýšení rychlosti, jak to jen kulantně napsat, "prasárnou" kterou je záměrně do chovu vnášena NEMOC.
Myslím, že chovatelské kluby v republice by měly vzít rozum do hrsti a začít povinně testovat zvířata vstupující do chovu na bully gen.
Něco o mutaci ze stránek laboratoře Genomia
Mutace myostatinu ("Bully" Whippet)
Dvojité osvalení způsobené mutací v genu pro myostatin (MSTN) bylo popsáno u několika druhů savců, například u skotu, ovcí a myší. Nedávno byla objevena nová mutace v MSTN genu způsobující dvojité osvalení u whippetů, známých jako „bully" whippet.
Psi, kteří jsou dvojitě osvalení, nesou dvě kopie dvoupárové delece ve třetím exonu v MSTN genu. Tato delece vede k tvorbě stopkodonu za 313 aminokyselinou. MSTN gen patří do rodiny genů transformujících růstový faktor b a kóduje protein myostatin. Protein myostatin, který ovlivňuje množství a složení svalových vláken, je v přítomnosti delece exprimován kratší o 17%, což znemožňuje jeho další funkci.
Výzkumy prokazují, že myostatin je negativní regulátor růstu kosterních svalů. Řídí počet svalových vláken tím, že reguluje celkový počet myoblastů. Pokud není přítomný funkční protein, je produkováno větší množství svalových vláken (myofibril) než je potřeba.
Psi nesoucí jednu mutaci (heterozygoté) mají oproti normálním whippetům vyvinutější svaly a vyšší atletický potenciál, který jim přináší výhody v rychlostních závodech.
Psi se dvěma kopiemi mutace (mutovaní homozygoté) jsou tzv. „bully" whippeti, extrémně osvalení psi, pro rychlostní soutěže nepoužitelní.
V případě křížení dvou nositelů jedné mutace (tzv. rychlých whippetů) existuje 25% potenciální riziko přítomnosti „bully" štěňat ve vrhu (viz. tabulka křížení).
U „bully" whippetů se vyskytují svalové křeče v ramenních a stehenních svalech a často se u nich nachází předkus. Přes určitá zdravotní a pohybová omezení se „bully" whippeti, pokud nejsou na žádost majitele utraceni, dožívají normálního věku.
Tabulka křížení whippetů:
.
|
MH/MH mutovaný homozygot (bully whippet) |
MH/N heterozygot (přenašeč MH alely) |
N/N nepostižený homozygot (zdravý whippet) |
MH/MH mutovaný homozygot (bully whippet) |
100% MH/MH |
50% MH/MH 50% MH/N |
100% MH/N |
MH/N heterozygot (přenašeč MH alely) |
50% MH/MH 50% MH/N |
25% N/N 25% MH/MH 50% MH/N |
50% N/N 50% MH/N |
N/N nepostižený homozygot (zdravý whippet) |
100% MH/N |
50% N/N 50% MH/N |
100% N/N |
Citace:
Mosher DS, Quignon P, Bustamante CD, Sutter NB, Mellersh CS, et al. (2007) A mutation in the myostatin gene increases muscle mass and enhances rating performance in heterozygote dogs. PLoS Genet 3(5): e79. doi:10.1371/journal.pgen.0030079
28.1.16 Zima - nezima je v plném proudu a holky si takzvaně "válí šunky" a putují po vlastech českých nezřídka ve společnosti dalších chrtidel.